Mom & PHP .:. 002 .:. Hello World!

Tak się już przyjęło w programistycznym świecie, że programowanie w jakimkolwiek języku zaczyna się od napisania w nim magicznych słów: „Hello World!”. A ja wciąż się waham, jaki powinien być ten nasz pierwszy komunikat: „Kocham Matkę Programistkę!”, „Życie jest piękne!”, „Jakoś to pójdzie”, czy coś może jeszcze bardziej kreatywnego?

Dobra, „jakoś to pójdzie” odpada, bo to nie jest zbyt motywujący tekst. Jeśli tak do siebie mówisz, to nakazywowywowywowywowywuję Ci natychmiast zaprzestać, o! Mów sobie: „Zrobię to! Systematycznie, niezależnie od mojego humoru, po kawałku zjem każdego słonia!”. Bo programowanie to jest słoń i to bez dwóch zdań. PHP to się z tym nawet nie kryje. Tak wygląda logo PHP:

Zapowiadałam Wam w zeszły piątek, że w ciągu tygodnia otrzymacie dwa materiały video. I byłoby się to prawie udało, gdyby nie to, że uznałam za stosowne rozpisać szczegółowy plan kursu lekcja po lekcji. Tak by było pięknie, mieć taki plan, prawda? Przy założeniu, że jemy słonia małymi kęsami, a takie założenie przyjęłam, kierując kurs do Mam, bo przecież żadna z nas nie dysponuje długimi spokojnymi godzinami, pracujemy w czasie rwanym, musiałabym tych lekcji rozpisać ze 150 pewnie. A może więcej..

 

Więc planu ładnie spisanego raczej nie będzie..

..chyba, że post factum 😉 Niemniej uprzejmie informuję, że kurs Mom & PHP obejmuje następujące zagadnienia (ogólnie, każde może się składać z kilku[nastu] lekcji):

 1. Osadzanie PHP na stronie. Komentarze, funkcja echo(), print() i var_dump() – zrobimy to dzisiaj.
 2. Inkludowanie pliku.
 3. Zmienne. Stałe. Operatory na zmiennych.
 4. Czysty kod – prawidłowe zasady nazywania, PSR.
 5. Typy zmiennych.
 6. Funkcje.
 7. Rekurencja.
 8. Instrukcje sterujące: if, ifelse, if.. else.., switch i sposób na wywołanie dinozaura: goto
 9. Pętle: while, do.. while, for, foreach.
 10. Break, continue.
 11. json, xml
 12. Formularze: idea, sposób działania.
 13. Łączenie z bazą danych na przykładzie MySQL.
 14. Praca z plikami.
 15. Tablice.
 16. Wybrane funkcje tablicowe.
 17. Wiedza z zakresu algorytmiki.
 18. Umiejętności miękkie, nauka uczenia się, komunikacja w zespole, radzenie sobie z kryzysami itp.

Jak ten kurs powstaje?

Pierwotnie sądziłam, że Kurs programowania dla Mam i nie tylko: Mom & PHP, powstanie tak, jak wiele innych fajnych rzeczy w moim życiu – przez intensywną pracę w międzyczasach. Ponieważ jednak zainteresowanie kursem jest olbrzymie, co mnie uskrzydla i dodaje silnej motywacji, postanowiłam zmienić priorytety i znacznie przyśpieszyć produkcję. Od przyszłego tygodnia oddaję mistrzowi Miłoszowi montaż audio / video. Szukam też niani dla moich urwisów, żeby zabezpieczyć sobie czas pracy w dobrych, dziennych godzinach, bez przerywników, które dzieci zwykły mi generować często i losowo. To znaczy, że będzie się działo – wiedza, wiedza i jeszcze raz wiedza!

Gdzie będą materiały z kursu?

Jak już robię tutaj FAQ, to odpowiem jeszcze na to pytanie i lecimy do konkretów. Materiały z kursu będę publikować w trzech miejscach:

1/ Materiały na blogu, czyli tutaj

Raz na miesiąc może, raczej nie częściej, jedna lekcja kursu. Bez gwarancji uaktualniania wiedzy. Ogólnodostępne.

2/ Materiały prosto na maila

Można zapisać się na newsletter kursowy i otrzymywać jedną lekcję co kilka dni prosto do swojej skrzynki mailowej. Bez gwarancji uaktualniania wiedzy, no bo i jak miałabym uaktualnić maila już wysłanego? Za free, bez ograniczeń. Wierzę, że każdy, kto chce się uczyć, ma do tego prawo!

3/ Materiały na platformie

Wszystkie już istniejące materiały, bo proszę pamiętać, że kurs dopiero piszę, zostaną umieszczone na platformie elearningowej. Kursy na platformie będą edytowane, poprawiane i uaktualnianie na bieżąco. Na pewno część poprawek wypłynie od Was – będę upraszczać te fragmenty, w których najczęściej pojawią się wątpliwości, będę też dbać o aktualność wiedzy i zgodność z kolejnymi wersjami PHPa.
Tutaj dostęp będzie płatny. W pierwszej edycji cena będzie mega promocyjna – nastawiona raczej na to, żeby stworzyć Wam możliwość objęcia patronatem moich działań: zafundować dzień pracy niani, zmontować jeden filmik itp.

A teraz mięso – Hello World!

Po instalacji XAMPPa powinnaś mieć już działający serwer Apache oraz zainstalowany PHP w Twoim systemie. Twój serwer powinien umieć renderować (wyświetlać) strony ze skryptów i prawdopodobnie masz też utworzoną swoją pierwszą stronę. Być może nawet wyświetla ona już „Hello World!”. Jeśli tak, to możesz zrobić 12 pajacyków albo 4 przysiady 😉

Plik index.php

Serwer, gdy otrzymuje żądanie wyświetlenia strony, szuka pliku index.html lub index.php w folderze, z którego ma wyświetlić stronę. To jest główny punkt – ten skrypt zostanie odpalony. Chyba, że inaczej stanowią specyficzne ustawienia, co też się zdarza. Ale Ty chyba inaczej nie ustawiłaś 🙂

Utwórz następujący plik index.php w odpowiednim folderze xamppa. Często jest to folder: \xampp\htdocs\

<!DOCTYPE html>
<html>
<body>

<?php
echo "<h1>Mom & PHP = LOVE</h1>";

?>

</body>
</html>

Uważaj na rozszerzenie pliku! Musi być .php Jeśli pracujesz na Windowsie, możesz nie widzieć rozszerzenia istniejącego pliku – w razie potrzeby, googlaj! Albo pytaj w naszej grupie: Matki Programistki

Kod PHP w tym listingu, znajduje się między znacznikami <?php i ?> . Zawsze tak umieszczamy kod w plikach – interpreter musi widzieć, gdzie dokładnie ma pracować.

Funkcja echo()..

..służy do wyświetlenia informacji na ekranie. Podobną funkcję spełnia print(), do wyświetlania bardziej złożonych struktur var_dump(). var_dump() daje też informację o typie tego, co wyświetla – pogadamy o tym później.

Cokolwiek podamy funkcji echo, wyświetli się. Spróbuj napisać w niej coś innego niż jest. Może być np. „dom”, „lorem ipsum”, „3+48” – co wyświetliło się na ekranie?

I ostatnia rzecz – komentarze

Komentarze są jednolinijkowe: od // do końca linii i wielolinijkowe: pomiędzy /* i */

<!DOCTYPE html>
<html>
<body>

<?php
echo "<h1>Mom & PHP = LOVE</h1>";

echo "<p>Uczymy się komentować kod.</p>"; // komentarzyk tutaj też

// to jest mały komentarz - komentarzyk

/* a to wielki KOMENTARZ
bo zajmuje wiele linijek
aż nudny nawet Ci tak w zaufaniu
powiem */
?>

</body>
</html>

Komentarz to jest coś, co widzimy w pliku, w którym piszemy nasz skrypt, a nie będzie kompletnie widoczne dla użytkownika naszej strony.

Komentarz jednolinijkowy może być też komentarzem półlinijkowym, np.

echo "To się wyświetli na stronie"; // a tego nie będzie na stronie widać

Jak komentować?

Komentować kod trzeba się nauczyć. Za dużo komentarza zaciemnia kod i utrudnia czytanie go, za mało komentarza bardzo mocno utrudnia zrozumienie co autor kodu miał na myśli. Nawet, jak tym autorem jesteśmy my same.

Osobiście, kiedy uczę się nowych rzeczy, lubię komentować nadmiarowo – w trakcie pracy nad algorytmem, czytam te komentarze często i utrwalam sobie jakieś struktury, ale prawda jest taka, że robię to coraz rzadziej.

Ogólne zasady:

 • nie komentujemy oczywistości
 • nie wyjaśniamy kodu w komentarzach: „tutaj zapisuję zmienną”, „tutaj wyświetlam napis „Hello World!” itd. – to niepotrzebne
 • zapisujemy w komentarzu wszystko to, czego nie widać w kodzie i z samego kodu nie da się tego łatwo przeczytać.

Nauczysz się w praktyce. Zwracaj uwagę na komentarze w każdym razie.

Pozostaje kwestia IDE

Polecam na początek pisanie skryptów w Notepad++, ale są też inne edytory. Warto wygooglać pod hasłem „edytor kodu PHP” i zainstalować takie oprogramowanie, które Ci odpowiada. Ważne jest, żeby podświetlał składnię – kod, który piszesz, powinien być kolorowy, łatwiej go wtedy ogarnąć okiem.

Tymczasem i powodzenia!

Koniecznie daj znać, jak Ci poszło!

Polub nasz funpage: Matka Programistka

I zapisz się na wersję mailową tego kursu, jeśli tego jeszcze nie zrobiłaś! Darmowy kurs z mentoringiem – WARTO!

Ten wpis jest częścią ==> Kursu Mom & PHP <==

8 thoughts on “Mom & PHP .:. 002 .:. Hello World!

 1. Ja do programowania się nie nadaję i naprawdę podziwiam, że to robisz. Mi trudno jest ogarnąć nawet najprostsze rzeczy z HTML.

  1. Cześć Joanno! Dzięki za komentarz!
   Do programowania trzeba mieć zacięcie, to prawda, bo wymaga wielu godzin spędzanych na wnikaniu w rozumienie. Ale daje potem mega satysfakcję, więc jak ktoś nie jest zawalony pracą i ma chociaż godzinnkę tygodniowo, to polecam programowanie choćby dla sportu 🙂 W końcu mózg potrzebuje gimnastyki.
   Albo szachy 🙂 Też dobre 🙂

 2. A ok, własnie się zorientowałem się ze nie dam rady zacząć się uczyć PHP jesli nie dowiem się jak się robi HTML. Cóż wrócę później na kurs PHP 🙂

  1. I jak nauka HTMLa? HTML nie jest językiem programowania, pozwala sformatować treść strony, żeby przeglądarka wiedziała, jak ją wyświetlić człowiekowi, a roboty sieciowe, żeby rozumiały strukturę treści.

   1. Czyli jeszcze nie jestem programistą 🙁
    Na razie kończe sobie kurs HTML, następnie chyba trzeba poznać CSS i wtedy mogę się brać za wykupienie Twojego fajnego kursu PHP.
    Rozumiem że tak to powinno przebiegać jeśli chcę zacząć robić strony które wyglądają dobrze a nie jak sprzed 15 lat

    1. Adam, jeśli chcesz robić strony sam od początku do końca to tak, trzeba znać HTML, CSS, trochę JS (w wersji minimalnej może to być jakiś framework JSa) i coś backendowego, np. PHP.
     Ja szłam trochę inną drogą, bo ja html, css i js znam tylko w podstawach, skupiłam się na backendzie i pracowałam zawsze w zespołach przy większych projektach. Jeśli robię coś sama, szukam gotowych projektów stron – wystarczy, że umiem coś przerobić, nie muszę pisać sama.

     Więc jak zawsze – wszystko zależy od celu, bo nie uczymy się dla samego uczenia 🙂

     1. Dzięki za odpowiedź Kasiu

      To mi się nieco przejaśniło.
      Teraz muszę się zastanowić czy ja właściwie chcę robić strony internetowe (HTML i CSS) czy programować (PHP) 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *