Mom & PHP .:. 004 .:. Zmienne

Dzisiaj zaczynamy mówić o zmiennych. To jest jedno z podstawowych narzędzi programisty – nie da się przed nimi uciec, ale i też nikt nie próbuje uciekać – zmienne są bardzo przyjemnymi zwierzątkami 😉

Czym są zmienne?

Komputery wymyślono po to, żeby liczyły i to jest ich zadanie. Co prawda teraz mamy już multimedia, filmy, komunikatory internetowe, portale społecznościowe itd., ale jakby tak powiedzieć człowiekowi, który wymyślił Internet, że ludzie będą sobie wysyłać zdjęcia kotów i filmy z kotami przez sieć, to chyba by nie uwierzył.

Tak czy siak, zmienne w programowaniu istnieją tak, jak w matmie czy fizyce i pełnią matematyczną rolę – przechowują jakąś wartość. Np. jeśli powiem Ci, że mam 12 lat (yhm, jaaaaasne), a moja siostra jest ode mnie o 5 lat starsza, to szybko policzysz, że ona ma 17 i nie potrzebujesz wypisywać danych na kartce, ale jak byłaś w podstawówce i uczyłaś się liczyć, wypisywałaś:

Dane:

wiek matki programistki = 12 lat

różnica wieku matki i jej siostry = 5 lat

Rozwiązanie:

wiek matki programistki + różnica wieku matki i jej siostry = 12 + 5 = 17

Odpowiedź:

Siostra matki programistki ma 17 lat.

Komputer każdą z tych wartości musi zapisać i zapisuje je w pamięci. To są dane.

Zmienne pozwalają nam przechowywać dane. Każda zmienna składa się z nazwy i typu.

O typach powiemy w następnej lekcji, dzisiaj o nazwach.

Dobra nazwa zmiennej…

  • …zaczyna się od litery lub znaku podkreślenia _
  • …składa się z liter, cyfr i znaku podkreślenia_
  • przed nazwą dajemy znak dolara $

Kiedyś z kolegami programistami rzucaliśmy sobie kodem na ogólnodostępnym firmowym kanale. Szef potem jeszcze z tydzień dopytywał, czy na pewno nie moglibyśmy programować tak, żeby więcej tych $$$$ wrzucić. On by to bardzo chętnie sfakturował klientowi.

Przykładowe nazwy zmiennych:

$nazwa
$dobraNazwa
$dobraNazwa2
$dobra_nazwa

Polskie znaki w nazwach

To jest ciekawa sprawa, bo wielu specjalistów powie Ci z rozpędu, że nie można dawać polskich znaków, co nie jest prawdą, w określonych okolicznościach (to zależy od sposobu kodowania), można użyć ą, ę, ś, ć, ź, ó, ń, ale czy warto? Raczej nie. Jest to łamaniem pewnej konwencji, niemile wiedziane w środkowisku.

Angielskie nazwy zmiennych

Coraz częściej piszemy programy w międzynarodowych zespołach, prawdopodobieństwo, że zajrzy do naszego kodu osoba nie władająca językiem polskim jest spore. Już nawet tutaj, w kraju, często w firmach zatrudnieni są specjaliści zza wschodniej granicy, którzy porozumiewają się z nami po angielsku. Należałoby wnioskować, że wszystkie komentarze w kodzie i nazwy zmiennych powinny być pisane po angielsku. I wiele razy tak właśnie jest. Podobnie dokumentacja do naszego kodu.

Jednak na etapie nauki… odradzam angielskie nazwy.

Być może dla Ciebie będą dobre, musisz to zważyć indywidualnie, dla mnie natomiast, lata temu, gdy zaczynałam, bardzo cenne były przykłady, w których nazwy zmiennych, komentarze, nazwy funkcji, były pisane po polsku. Dzięki temu łatwiej było mi odróżnić, co jest składową języka, a co autorską funkcją programisty. Może to niezbyt rozsądne podejście, bo wyrabia złe nawyki.. oceń proszę tę kwestię samodzielnie i wybierz takie rozwiązanie, które Ci pomoże i będzie dla Ciebie najlepsze.

Warto dogooglać

Gdy mówimy o nazwach, warto znać pojęcia, które trzeba rozumieć, bo przewijają się w branży:

  • case sensitive
  • camelCase
  • under_score
  • StudlyCaps

Pogooglaj, naucz się zapisywać zmienne w różnych stylach.

W następnym odcinku powiemy o typach zmiennych.

Polub nasz funpage: Matka Programistka

I zapisz się na wersję mailową tego kursu, jeśli tego jeszcze nie zrobiłaś! Darmowy kurs z mentoringiem – WARTO!

Ten wpis jest częścią ==> Kursu Mom & PHP <==

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *