IDE taty programisty

Udostępniając artykuł pomożesz mi rozwinąć blog. Weź w tym udział!

Zaczynając programować, na samym wstępie, przed napisaniem pierwszej linijki kodu, musisz wybrać program, w którym tenże kod napiszesz. Opowiem Ci dzisiaj o narzędziach, których sam używam do programowania.

To w czym pisać kod?

Najprościej: w edytorze tekstu! Najlepiej takim, który koloruje składnie języka, którego używamy. Sam przez lata korzystałem z notepad++ na Windowsie.

Większość z nas zaczynała od pisania w notatniku. Naturalnym kolejnym kolejnym krokiem jest rozpoczęcie używania IDE, czyli zintegrowanego środowiska programistycznego. Oprócz edytora tekstu, ma wbudowaną konsolę GITa, można doinstalować wtyczki, które zautomatyzują naszą  prace (wyrównają marginesy w kodzie, wyświetlą błędy składniowe jak i  ortograficzne).
W domu używam darmowego Visual Studio Code, który ma wszystko co potrzebuje jako frontend developer, natomiast najlepszym IDE, z jakim  miałem przyjemność pracować  był WebStorm, licencja kosztuje adekwatnie do wysokiej jakości, więc nie jest to dobry wybór na samym początku przygody z programowaniem. Chyba, że śpisz na złocie, a dwusetkami odpalasz cygara 😉

Są też narzędzia on-line!

W tym momencie niewiele ustępują tym off-linowym. Ja używam codePen czy jsBin, głównie wtedy, gdy potrzebuje pokazać jakiś fragment kodu publicznie.
Robi się to (dosyć często) po to, by uzyskać pomoc od innych programistów albo pomocy komuś udzielić. Notabene, Facebook i stackoverflow to dwie platformy, które gromadzą najaktywniejszą społeczność i gdzie najszybciej można uzyskać pomoc w razie problemów.

Ciekawym narzędziem online, bardzo podobnym do Visual Studio, wydaje mi się codesandbox.io.

Jestem przekonany, że w ciągu najbliższych lat rozwiązania onlien mocno zyskają na popularności. Mają wszystko, co jest potrzebne do programowania frontów, jednocześnie zapewniając wygodę używania i olbrzymią dostępność.
Przykładowy screen z codepen;

Visual Studio Code dla PHPowca.

Tak, jak napisałem wcześniej, Visual Studio ma możliwość współdziałania z dowolnym językiem programowania. Jedynie co musisz zrobić do zainstalować odpowiednie rozszerzenie. Domyślnie, czyli bez dodatkowych instalacji, VSC wspiera tylko technologie frontendowe.

Jak odpalić Visual Studio Code?

Visual Studio Code możesz pobrać tutaj: https://code.visualstudio.com/

Działa na Windowsie, Linuksie i Maku, a żeby było jeszcze piękniej, dobrze współpracuje z XAMPPem!
Po zainstalowaniu i włączeniu programu zobaczymy taki ekran:

Klikamy na nim ikonkę rozszerzeń w lewym panelu (to ta podświetlona na biało);

..wpisujemy PHP w wyszukiwarce, wybieramy PHP IntelliSense, instalujemy, resetujemy Visual Studio i mamy to!

Od tej pory cieszymy się podświetlaniem składni i podpowiadaniem nazw funkcji.;
Jeżeli chcemy by VSC pilnował formatowania kodu za nas, nazewnictwa naszych zmiennych / funkcji oraz wszystkiego tego, co Kasia pokazuje w swoim kursie, polecam skonfigurowanie narzędzia zwanego linterem. Więcej szczegółów znajduje się tutaj https://code.visualstudio.com/docs/languages/php

Powodzenia i nie zapomnijcie zapisać się z kimś bliskim na kurs Kasi! Razem raźniej, a formularz zapisu poniżej!

Udostępniając artykuł pomożesz mi rozwinąć blog. Weź w tym udział!

One thought on “IDE taty programisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *