Potęga mocnych stron

Udostępniając artykuł pomożesz mi rozwinąć blog. Weź w tym udział!

Dużo łatwiej jest sterować własnym rozwojem, jeśli umie się wykorzystać swoje mocne strony. Dla mnie, z moim maksymalistycznym i wizualistycznym podejściem jest to więcej niż oczywiste, a dla Ciebie? Wiesz, co robisz dobrze i w czym dobra czy dobry jesteś? Bo może wcale nie w zbijaniu tasków, może coś innego jest Twoim atutem?

O teście Gallupa..

..który chyba poprawniej (?) jest nazwać testem StrengthsFinder, usłyszałam, słuchając podcastu „Z pasją o mocnych stronach” Dominika Juszczyka. Nie pamiętam już, czy przypadkiem znalazłam go w katalogu, czy od kogoś usłyszałam, w każdym razie usłyszałam i zostałam, co i Tobie polecam.

Dominik popularyzuje test Gallupa poprzez opowiadanie o poszczególnych talentach i wywiady z osobami, które mają dany talent w formie dojrzałej. Ano tak, ale..

co to jest ten test?

Matka Wikipedia mówi: „metoda identyfikacji wrodzonych talentów stworzona w Instytucje Gallupa”. Powiem szczerze: mi to na tę chwilę wystarcza. Chodzi o to, że panowie Marcus Buckingham i Donald O. Clifton stworzyli teorię, według której istnieją 34 talenty, z których 5 jest dominujących w życiu człowieka. Można wykonać test i sprawdzić, jakie 5 talentów dominuje w Twoim życiu.

Czy zawsze jest kolorowo?

Problem polega na tym, że talent możesz mieć w postaci dojrzałej bądź nie. Każdy z talentów ma swoje pułapki i swoje mocne, silne strony. Czytam o pułapkach moich talentów i myślę sobie: tak, tak, to mnie dotyczy, tego doświadczyłam, z tym walczyłam, a to też mam i jeszcze nie wiem, jak obejść.

Jakie są mocne strony Matki Programistki?

O, to jest coś! Mówić o swoich mocnych stronach publicznie. To coś w miarę nowego w moim życiu, więc może wyjść niezdarnie, trudno. W najgorszym wypadku przeedytuję post później 😉

Top 5

  1. Learner – Uczenie się
  2. Maximizer – Maksymalista
  3. Futuristic – Wizjoner
  4. Strategic – Strateg
  5. Focus – Ukierunkowanie

 

Co te top 5 moich talentów znaczy? W skrócie: że robię dokładnie to, co powinnam robić, biorąc pod uwagę moje talenty: uczę siebie i innych, zmieniam rynek szkoleń IT z dobrego w doskonały, pomagam zmienić życie na lepsze, ucząc programistycznego stylu życia i samego programowania i wiele, wiele innych. Myśl o tym, że robię to, co powinnam, w pełnej zgodzie ze swoimi możliwościami i kompetencjami, dodaje sił i sprawia, że z większą swobodą i pewnością siebie idę dalej tą dziwną drogą, której wielu nie rozumie. Sporo muszę na niej pracować nad wiarą w siebie, bo w tym to jeszcze kuleję.

Ukierunkowanie

Mam takie poczucie, nie wiem czy słuszne, że Focus, czyli Ukierunkowanie, który odpowiada za zdyscyplinowanie, zdeterminowanie, precyzję w działaniu, pilnowanie, żeby nie zbaczać z głównej ścieżki, skoncentrowanie na celu, to jest talent, który bardziej wypracowałam niż dostałam, ale może się mylę. To z nim wiążą się moje aktualnie największe problemy, to znaczy trudność w wyluzowaniu i odstresowaniu się. Nieumiejętność wywalenia z głowy, że coś muszę i że tyyyyyle tasków jeszcze niezrobionych. Ale lato jest, wakacje, może przypomnę sobie co ten termin znaczy 🙂 Mam też cichą nadzieję, że dzieci mnie sporo w tej kwestii nauczą.

Po co to wszystko piszę?

Mogłabym powiedzieć, że piszę żeby zmotywować Cię do zidentyfikowania swoich mocnych stron, swoich talentów, nazwania pułapek z nimi związanych i rozpoczęcia pracy nad sobą, czy też podjęcia jej na nowo, silniej. Jest to poniekąd prawdą, ale piszę przede wszystkim dlatego, że się sama jaram. Nigdy wcześniej nie uświadomiłam sobie, że jestem skoncentrowana na silnych stronach i że uwielbiam wyciągać dobre rzeczy z siebie i ludzi, i pomagam im rosnąć, by z dobrych stały się doskonałe. Tak, to lubię. I lubię uczyć się i innych. Fascynuje mnie proces uczenia. Yeah!

Dzięki Dominik Juszczyk za inspirację! Dobrą robotę robisz!

Udostępniając artykuł pomożesz mi rozwinąć blog. Weź w tym udział!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *